بسیاری از ما شغلی داریم که می‌تواند علایق شخصی، اهداف، هویت شخصی و مهارت‌های فنی ما را نیز پوشش دهد و به ما اجازه می‌دهد تا همه‌ی این موارد را در کنار یکدیگر داشته باشیم و از این لحاظ بسیار خوش‌شانس هستیم.

بسیاری از ما خوش‌شانس هستیم که حرفه‌ها و مشاغلی داریم که در آن علایق ما، تحت‌تاثیر شغل و کار ما قرار نمی‌گیرد، از طرف دیگر، می‌توانیم از مهارت‌های فنی خود استفاده کنیم و به توسعه‌ی دانش در حوزه‌هایی بپردازیم که فراتر از تجربیات و توانایی‌های ما قرار دارند همچنین در کنار آن می‌توانیم اجاره‌ی خود را پرداخت کنیم و سایر نیازهای شخصی خود را نیز برآورده کنیم.

هراندازه که شما به کار خود علاقه‌مند باشید، ممکن است زمانی که محل کار خود را ترک می‌کنید، احساس کنید که ایده‌های خلاقانه‌ای بسیاری در ذهن دارید که می‌توانید به کمک آن‌ها در دنیا تغییری ایجاد کنید. با انجام دادن این کار احساس می‌کنید که وجود شما تکامل پیدا کرده است. پس از کشف این مسئله متوجه خواهید شد که باید در زمانی که به خارج از محل کار خود اختصاص داده‌اید، بتوانید این احساسات و ایده‌های خود را به چالش بکشید. به خصوص پس از روبرو شدن با انواع شکست‌ها در زندگی، نقل مکان کردن به شهری جدید و تجربه کردن رویدادهای ناخوشایند، باید علایق خود را بیش از این جدی بگیرید.

به عنوان مثال، می‌توانید به صورت منظم شروع به نوشتن کنید، یا در مراکز خیریه‌ی مختلف به صورت داوطلبانه مشغول به کار شوید و یا در کلاس‌های گروهی به منظور پشت سر گذاشتن چالش‌های زندگی خود شرکت کنید. سپس تلاش کنید تا به شکل موثرتری به پرورش علایق خود بپردازید.

بهتر است از خودتان بپرسید، چه چیزی بیشتر از همه شور و اشتیاق درون شما را در خارج از محل کار برمی‌انگیزد؟ چه چیزی شما را هیجان‌زده می‌کند؟ چگونه می‌توانید زمانی را به این علایق، در طول روزهای پرمشغله‌ی خود اختصاص دهید؟
در اینجا به نکاتی به منظور پیدا کردن علایق خود، حفظ کردن آن، اختصاص دادن زمان به این علایق و ایجاد تعادل بین شغل و علایقتان، اشاره می‌کنیم:

 

اوقات فراغت

در این مورد فکر کنید.
در مورد آنچه که از زمان کودکی بر روی ماهیت، جوهر وجودی و حقیقت درونی شما تاثیرگذار بوده است فکر کنید. این کار می‌تواند نواختن فلوت، نقاشی با رنگ روغن و یا حتی آشپزی برای خانواده‌تان بوده باشد. شاید شما فردی اجتماعی و فعال بوده‌اید و همیشه از بازی کردن در تیم‌های فوتبال لذت می‌برده‌اید. اگر بیش از این در چنین فعالیت‌ها و سرگرمی‌هایی که از زمانی کودکی از انجام دادن آن لذت می‌برده‌اید شرکت نمی‌کنید، از خود بپرسید چرا انجام دادن این کارها را متوقف کرده‌اید؟

شاید لازم است تغییراتی را در این فعالیت‌ها و سرگرمی‌ها به وجود بیاورید تا با زندگی روزمره‌ی شما به عنوان یک بزرگسال، مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، اگر شما از بازی کردن در تئاترهای مختلف در دوران دبیرستان لذت می‌بردید، شاید لازم است که اکنون در کلاس‌های بازیگری شرکت کنید تا بتوانید از علایق دوران کودکی خود لذت ببرید. بهتر است در این مورد کمی فکر کنید و فعالیت‌ها و سرگرمی‌های متفاوت را امتحان کنید، مطمئنا از نتایج به دست آمده هیجان‌زده خواهید شد!

با خودتان صادق باشید.
گاهی اوقات ما کارهای به خصوصی را انجام می‌دهیم زیرا فکر می‌کنیم که باید آن‌ها را انجام دهیم. شاید چون این کارها باب روز شده‌اند و یا چون دوستانتان این کار را انجام می‌دهند، و یا به خاطر اینکه شما در یک زمینه‌ی خاص دوره‌هایی را گذرانده‌اید یا مدرکی در این زمینه گرفته‌اید، حتما باید این کارها را انجام دهید . بهتر است تمامی این موارد را نادیده بگیرید و به جای تمرکز کردن بر روی انجام کاری که فکر می‌کنید حتما باید آن را انجام دهید، به صداهایی که شما را به سمت حرکت کردن به جهت خاصی تشویق می‌کنند، گوش دهید.

مشکلی ندارد که کارهایی را انجام دهید که خارج از چهارچوب ما یا دیگران باشد. اشکالی ندارد اگر قصد دارید کارهای عجیب و غریب یا غیرعادی و نامتعارف انجام دهید. به یاد داشته باشید، خودشکوفایی، از خشنود کردن دیگران به وجود نمی‌آید، بلکه از خود شما به وجود می‌آید. که البته گاهی اوقات برای رسیدن به خودشکوفایی نیاز دارید که خودتان باشید و خودتان را پیدا کنید.

زنگ تفریح خود را دوباره کشف کنید.
حتما به یاد دارید که زمانی که در مدرسه بودید، در زنگ تفریح زمانی برای دویدن، بازی کردن و بالا و پایین پریدن در اختیار داشتید، چرا باز هم این کار را انجام نمی‌دهید؟ هر روز یا هر هفته، زمان کوتاهی را به بازی کردن اختصاص دهید، مثلا می‌توانید ناگهان تصمیم بگیرید که برای پیاده‌روی به جنگل بروید و یا بازی‌های فکری انجام دهید و یا در سالن پذیرایی خود کمی ورزش کنید. می‌توانید زمان‌هایی که می‌خواهید به زنگ تفریح اختصاص دهید را در تقویم خود مشخص کنید که می‌تواند چندین روز در هفته باشد.

بدین ترتیب اطمینان حاصل می‌کنید که زمان کافی برای سرگرمی‌ها و بازی‌های بزرگسالانه در اختیار دارید. حتی می‌توانید برای قدم زدن در شهر به بیرون از خانه بروید و در نهایت وارد رستورانی شوید که تا به حال در آنجا غذا نخورده‌اید. نکته اینجاست که زنگ تفریح شما می‌تواند شامل هر چیزی که دوست دارید باشد. در همین لحظه‌هاست که برخی از بهترین ایده‌ها به ذهن شما خطور می‌کند. زنگ تفریح نه تنها می‌تواند سرگرم‌کننده باشد، بلکه برای رشد شخصیت نیز از اصول بنیادی محسوب می‌شود.

یک لیست یا فهرست برای انجام کارهای خود در نظر بگیرید.
به وسیله‌ی تهیه کردن یک لیست می‌توانید اطمینان حاصل کنید که زمان کافی به علایق خود اختصاص داده‌اید. عقاید متعارضی در این زمینه وجود دارند، برخی از افراد معتقدند که تهیه‌ی یک لیست کاری می‌تواند باعث مختل کردن لذت بردن از “زندگی در لحظه” شود، اما بسیاری از افراد دیگر باور دارند که ایجاد یک لیست قابل تغییر و انعطاف‌پذیر می‌تواند انجام کارها را سهولت بخشیده و در رسیدن به اهداف کمک کند.

کاری کنید که علایق شما برایتان مفید واقع شوند.
زمانی که علایق خود را کشف کردید و متوجه شدید که آن‌ها در ایجاد خودشکوفایی شما از چه اهمیتی برخوردارند و می‌توانند برای شما شادی به ارمغان بیاورند، ممکن است تصمیم بگیرید که کل جدول زمانی خود را مجددا اولویت‌بندی کنید. داشتن یک شغل حرفه‌ای و تمام‌وقت، بیشتر وقت شما را در طول روز اشغال می‌کند، بنابراین، اختصاص دادن زمان در طول هفته یا آخر هفته به علایق و سرگرمی‌های شما به شکلی که بتواند برای شما لذت‌بخش و پایدار باشد، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

اگر شما فردی هستید که صبح زود از خواب بیدار می‌شوید، بسیار عالی است که بتوانید قبل از رفتن به محل کار، زمانی را به علایق خود اختصاص دهید. یا ممکن است دوست داشته باشید بعد‌ازظهرها به علایق خود بپردازید. زمانی را تعیین کنید که برای شما مناسب است و سرگرمی مورد نظر خود را در اولویت قرار دهید.

به خودتان کمی زمان بدهید.
اگر به خود توجه کنید و به ندای حقیقی درون خود گوش دهید، می‌توانید بلند و واضح صدای آن را بشنوید. اگرچه، شکوفایی علایق شما نیاز به زمان برای رشد و پیشرفت دارد، به خصوص اگر سایر کارهای خود را در برابر علایقتان در اولویت قرار دهید. به همین دلیل، لازم نیست که خودتان را سرزنش کنید، در عوض، بر روی رشد علایقی که واقعا به شما تعلق دارند، تمرکز کنید، اگر به درستی به آن‌ها گوش کنید، با شما صحبت خواهند کرد، اگر به تغذیه‌ی علایق خود بپردازید، به رشد آن‌ها منجر خواهید شد.

داشتن یک شغل در کنار کشف و پرورش علایق شما نیاز به زمان و تمرکز بسیاری دارد، اما هر دو جزء نیازهای اساسی انسانی هستند. برای بسیاری از ما، به خصوص کسانی که از انگیزه‌های خلاقانه و روحیه‌ی کارآفرینی بالایی برخوردارند، ایجاد تعادل بین حرفه‌ی کاری و تحقق بخشیدن به رویاها، به منظور دست یافتن به یک زندگی غنی و باارزش، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

برگرفته از: www.themuse.com