banke shahr

این روزها در حال و هوای نوروزی هستیم و شرکت ها سعی کرده اند کمپین های مناسبی با این حال و هوا اجرا کنند، هر چند من معتقدم که برندها قدر ایام نوروز را نمی دانند و به سادگی از کنار این فرصت گرانقدر می گذرند ولی برندهای هم هستند که تلاش هایی برای استفاده از این فرصت ۱۵ روزه می کنند.
این روزها دو تبلیغ بیشتر از همه به چشم می خورد و از قضا هر دو تبلیغ در یک حوزه و مربوط به یک صنعت هستند. بله همانطور که حدس زدید منظورم تبلیغ بانک شهر و بانک ملت است.
حوزه بانکداری یکی از حوزه هایی است که از سال های دور تا کنون یکی از پر تبلیغ ترین حوزه ها بوده و هر از چندگاهی تبلیغات خوبی از بانک ها شاهد هستیم. ولی بدون شک شما هم با من هم عقیده هستید که تبلیغات بانک ها در بیشتر مواقع به شدت کلیشه ای است و تمرکز بیشتر آنها بر مسائلی مانند “جوایز نفیس”، “سود بالا”، “اطمینان و اعتبار” و اخیرا پیرامون امکانات الکترونیکی مانند تلفن بانک و اینترنت بانک است.
با وجود اینکه انتقادات زیادی به تبلیغات بانک ها وارد است ولی در این نوشته قصد ندارم در این مورد صحبت کنم و فقط در مورد دو تبلیغ اخیر صحبت خواهم کرد.

بدون شک و بدون بحث تبلیغ بانک شهر در این میان برنده است و به خوبی توانسته توجه مردم را به خود جلب کند، هر دو تبلیغ توسط یک موسسه تبلیغاتی ( ایران نوین) ساخته شده است و با وجود سعی زیادی که در استفاده از خلاقیت در ساخت این تیزر ها صورت گرفته ولی تفاوت زیادی بین این دو تبلیغ وجود دارد.
تبلیغ بانک شهر پیرامون نوآوری جدید بانک شهر در راه اندازی شعب شبانه روزی که به صورت کیوسک هایی در سطح شهر دیده می شوند شکل گرفته و با این تبلیغ زیبا و نوآورانه توانسته معرفی خوبی برای این طرح جدید انجام دهد. فارغ از نوآورانه بودن این طرح ، خود تبلیغ به خودی خود زیباست و اگر از تبلیغات دیگری کپی برداری نشده باشد باید به سازندگان آن تبریک گفت که با یک اتاق خالی و چند شمع و یک کبریت توانسته اند شعار ” شهر تعطیل نیست” را به خوبی به بیننده منتقل کنند.
اما تبلیغ بانک ملت هم با وجود اینکه توسط همان آژانس تبلیغاتی ساخته شده ولی به شدت از نظر پیام و حتی ساخت ضعیف است، از نظر پیام به این خاطر ضعیف است که سعی دارد پیامی کاملا کلیشه ای و غیر واقعی را منتقل کند. پیام این تبلیغ این است که ” از دل امواج گذشتیم تا دُر گرانبهای خدمت به شما را به دست آوریم” و سپس شعار بانک ملت تکرار می شود که ” تغییر را احساس کنید” .
این پیام کاملا شعار گونه و غیر واقعی است و همه ما می دانیم که بانک ها به هیچ وجه به فکر خدمت به مردم نیستند و به نفع خود کار می کنند بنابراین باور پذیری این تبلیغ از سوی مردم کم خواهد بود.
از نظر ساخت هم با وجود اینکه مشخص است که چندین برابر تبلیغ بانک شهر برای این تبلیغ هزینه شده است ولی جلوه های ویژه آن که حمله کوسه را نشان می دهد کاملا مصنوعی است و از طرفی داستان این تبلیغ هیچ ربطی به ” گذشتن از دل امواج ندارد” و یک غواص را نشان می دهد که با یک قایق بسیار گران قیمت در آبهایی آرام مشغول غواصی است تا یک مروارید را تصاحب کند. از نظر من این مروارید دارایی مردم است که بانک ملت در فکر تصاحب آن است. همین ضعف داستان موجب می شود که من این تبلیغ را یک ضد تبلیغ برای بانک ملت در نظر بگیرم.
شما هم قطعا در مورد این دو تبلیغ نظرات خوبی خواهید داشت . تحلیل های خود را در قسمت نظرات بنویسید و این دو تبلیغ را به چالش بکشید.

نوشته شهری که تعطیل نیست و غواصی در جستجوی دُر گرانبهای خدمت اولین بار در مشاوره بازاریابی و آموزش بازاریابی ، تبلیغات و فروش پدیدار شد.